Duyurular

Haberler

Kepez Çocuk Meclisi’nde 2. dönem başladı

23 Nisan’da açılışı yapılan ve Antalya’da bir ilk olan Kepez Çocuk Meclisi’nin 2. dönem çalışmaları, düzenlenen törenle başladı. İlk toplantıda meclisin 2. dönem başkanı seçildi.
Kepez Kaymakamlığı, Kepez Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılımı ile kurulan çocuk meclisinin 2. dönem açılışı, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Demokrasi bilincini oluşturmayı ve yönetime katılmayı amaçlayan çocuk meclisinin açılışına, Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz, çocuk meclisinin üyeleri ve eğitimciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vural, çocuk meclisinin kuruluş amacını, demokrasi kültürünü güçlendirmek ve yeni kuşaklara seçme, seçilme, oy kullanma bilincini aşılamak olarak özetledi.


23 Nisan’da açıldı

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Tütüncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin kuruluşunun kutlandığı 23 Nisan’da, Kepez Çocuk Meclisi’nin açılışını yaptıklarını söyledi.
Başkan Tütüncü, büyük Atatürk’ün, yeni Türkiye’nin doğum günü denilebilecek olan 23 Nisan’ı, çok büyük bir vizyon örneği göstererek çocuklara armağan ettiğini ve bu tarihin çocuk bayramı olarak kutlanmasının talimatını verdiğini hatırlattı.

Hayalimizi gerçekleştirdik

Atatürk’ün, demokrasinin ilan edildiği yer olan TBMM’nin açılış gününü, çocuklara bayram olarak armağan etmesinden alınması gereken dersler olduğuna işaret eden Tütüncü, çocuk meclisinin açılışındaki konuşmasında, “Biz 23 Nisanları, ruhuna uygun, Atatürk’ün gösterdiği hedefler istikametinde kutlayacaksak, 2-3 tane şiir okuyarak değil, çocuklarımız için vizyon projeler geliştirerek kutlamanın daha yararlı olduğunu bilmeliyiz.” dediğini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Ne mutlu bize ki o hayalimizi gerçekleştirdik. Antalya’da hiçbir ilçede olmayan çocuk meclisi çalışmasını başlattık. Bundan dolayı mutluluk duyuyorum.”
Çocuklara saygı çalışması

Bir eğitim projesi olan çocuk meclisinin, demokrasinin içselleşmesi, demokratik kültürün daha ilkokul yıllarından öğrenilmesi bakımından önemli bir çalışma olduğunu belirten Başkan Tütüncü, şunları söyledi: “Çocuk meclisi, kaymakamlığımızın, belediyemizin, çocukların fikirlerine, çocuk düşüncesine gösterilen büyük bir saygının tezahürüdür. Acaba bizim şehrin çocukları ne düşünüyorlar?  Bizim çocuklarımız kendi şehirleriyle ilgili ne gibi hayaller kuruyorlar? Gelecekte nasıl bir şehirde yaşamak istiyorlar? İşte bütün bu soruların cevabını öğrenebileceğimiz yer çocuk meclisidir.”
Tütüncü’ye eğitim övgüsü

Kaymakam Savaş Tuncer de yaptığı konuşmada Türkiye’de ender bir uygulama olan çocuk meclisinin, Kepez’de başlatılmış olmasının sevindirici ve anlamlı olduğunu kaydetti. Çocuk meclisini, ilçenin vizyonunu görme adına örnek bir çalışma olarak değerlendiren Tuncer, “Bu çalışmada Belediye Başkanımızın vizyonel bakışını görüyoruz. Eğitim çalışmalarına belediyeler fazla destek vermez. Görüyoruz ki Hakan Bey, diğer çalışma alanlarının yanında,  çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe hazırlanması, toplum içerisindeki önder bir takım çalışmaların oluşturulmasına ciddi katkılar sağlıyor.” ifadesini kullandı.
2. dönem başkanı seçildi

Kepez Çocuk Meclisi’nin ilk başkanı olan Mehmet Doğan’ın selamlama konuşmasından sonra, meclisin 2. dönem başkanlığına talip olan 12 aday seçim konuşmalarını gerçekleştirdi. Daha sonra 8 komisyon üyelerinin katılımı ile yapılan gizli seçimde, İrenoğulları Ortaokulu öğrencisi Özge Çabuk, Kepez Çocuk Meclisi 2. dönem başkanlığına seçildi.

Yukarı