Duyurular

Haberler

Antalya’nın ilk çocuk meclisi Kepez’de

Kepez Belediyesi, Antalya’da ilk çocuk meclisini kurdu. Çocuk meclisi, ilkokul 4. sınıf başkanlarından ve ortaokul 7. sınıf başkanlarından seçilen 550 üye ile ilk toplantısını yaptı. Meclisin açılışı, 23 Nisan’da yapılacak.

Sivil düşünceden istifade etmeye önem veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kent Konseyi ve konsey bünyesinde kadın meclisi, gençlik meclisinin kurulmasını sağladıktan sonra 41 projesinden biri olan çocuk meclisini de gerçekleştirdi.

Antalya’da bir ilk olan ve Kepez Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile kurulan Kepez Çocuk Meclisi, tüzük çalışmasını tamamladıktan sonra ilk resmi toplantısını yaptı. İlçedeki ilkokul 4. sınıf başkanlarından ve ortaokul 7. sınıf başkanlarından seçilen 550 üye ile Erdem Bayazıt Kültür Merkezi (EBKM)’nde toplanan Kepez Çocuk Meclisi, 9 komisyona üye seçti.  İlk toplantıda meclis başkan adayları da belirlendi. 9 Nisan’da yapılacak ikinci toplantıda 30 üye, meclis başkanı olabilmek için yarışacak.
Çocuk meclisi, gelecekleri için çalışacak


Çocuk meclisinin ilk tanıtım toplantısında konuşan Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit,  meclis ile öğrencilerin yaşadıkları şehre, ülkeye sahip çıkmalarını amaçladıklarını söyledi.  Kaymakam Özyiğit, çocuk meclisiyle Kepezli çocukların da yaşadıkları şehirde söz söyleme haklarının olacağına işaret ederek şöyle devam etti: “Çocuklarımız çalışacakları komisyonlarda ilçemizin önemli meselelerini değerlendirecekler. Yarın yaşamak istedikleri şehir ne ise o doğrultuda çalışmalar yapacaklar. Çocuk meclisi üyeleri, arkadaşlarını uyuşturucu çetelerinden, teröristlerden, sokak serserilerinden, hırsızlardan korumak için de çalışmalar yapacaklar. Yaşanılabilir Kepez hayalini gerçekleştirme konusunda çocuklarımıza güveniyorum.”
Çocuk meclisinde Atatürk’ün bakış açısı var

Daha sonra kürsüye gelen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de çocuk meclisinin 1. döneminin ilçeye hayırlı-uğurlu olmasını diledi. Başkan Tütüncü, Antalya’da ilk çocuk meclisini kurmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.
Büyük Atatürk’ün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın,  çocukların özgüven ortamı içerisinde ülkenin geleceğinde söz sahibi olsunlar diye çocuk bayramı olarak kutlanmasını istediğini anımsatan Tütüncü, “Çocuk meclisini kurmamızdaki vizyonel düşüncenin arkasındaki bakış açısı tam da Atatürk’ün bakış açısıdır.” dedi. 
Meclis üyeleri yarının büyükleri

Başkan Tütüncü, yeniden inşa ettikleri, şehir kimliği kazandırdıkları yeni Kepez’de,  geleceğe güvenle bakan, özgüvenleri yüksek bir nesli yetiştirmenin arzusu içerisinde olduklarını kaydetti.   
“Çocuk meclisini kurarken amacımız, çocuklarımızın çocuk güzüyle, çocuk aklıyla, çocuk bakışıyla bizlere yol göstermeleri ve bizlere ufuk çizmeleriydi.”diyen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Meclis çok önemli bir fikir platformu haline gelecek. Seçim sonrasında meclisin başkanı, mecliste görev alacak komisyonlar olacak. Çocuk meclis üyelerimize bunlar küçük işe yaramaz, çocuk güzüyle bakmıyoruz. Meclis üyelerimize, yarının büyükleri gözüyle bakıyor, onlara büyük bir sevginin yanında, derinde bir saygı duyuyoruz.”
Açılış 23 Nisan’da

Kepez Çocuk Meclisi’nin açılışını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapacaklarına işaret eden Tütüncü, açılışa katılacak davetlilerin, mecliste geleceğin Antalya’sını, Türkiye’sini, belediye başkanlarını, başbakanlarını, bakanlarını, milletvekillerini göreceklerini ifade etti.
Tütüncü, konuşmasının sonunda meclis üyelerine şöyle seslendi: “Fikirlerinizi ifade etme konusunda cesaretli olun. Kendinizi asla küçük görmeyin. Kendinizi hep güçlü hissedin.  Gelecekle ilgili büyük hayalleriniz olsun. Gelecekte bu şehri, bu ülkeyi yöneteceğinizi asla unutmayın.”
Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural da çocuk meclisi ile öğrencilere, doğru ve cesaretle karar alabilmelerini, birlikte çalışma, birlikte iş görme alışkanlığını kazandırabilmeyi, pozitif düşünmeyi,  problemin değil, çözümün bir parçası olmalarını amaçladıklarını bildirdi.    
Kepez Çocuk Meclisi, ikinci toplantısını 9 Nisan’da gerçekleştirecek. Bu toplantıda meclis başkanı seçilecek. Meclisin açılışı ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olacak.

Yukarı